Головна | Реєстрація | Вхід | RSSП`ятниця, 10.05.2024, 23:30

МАР'ЯНІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА
І-ІІ СТУПЕНІВ

Меню сайту
    Категорії розділу
    Ярмарка педідей [6]
    Фізики [3]
    Географії [5]
    Трудового навчання та креслення [6]
    Інформатики [7]
    Математики [3]
    Біології [2]
    Хімії [1]
    Історії та правознавчтва [3]
    Німецька мова [1]
    Світова література [1]
    Українська мова та література [5]
    Охорона праці [7]
    Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0
    Годинник
    Дата

    Каталог файлів

    Головна » Файли » На допомогу вчителю » Інформатики

    Типи вчителів
    [ Викачати з сервера (69.5 Kb) ] 25.09.2015, 11:24

    ТИПИ ВЧИТЕЛІВ

    Як правило, учитель має свої методи, власні шляхи вирішення педагогічних ситуацій. Як йому це вдається зробити? Які механізми досягнення успіху? Що при цьому відчувають діти — безпосередні суб’єкти нашої педагогічної діяльності?

    Сучасна наука пропонує нам багато характеристик, за якими можна виділити декілька типів педагогів.

    Пропонуємо розглянути одну з них, що яскраво демонструє взаємозв’язок учителя й учня (за роботами кримських психологів).

    Тип учителя «Самодур». Девіз: «Ви винні, що я посередність».

    Яскравий представник агресивного обивателя, якого за іронією долі занесло до школи. Цей тип страшний та руйнівний для учнів. Нездатність до творчості та неприязнь до дітей виливаються в суворий контроль, намагання обмежити учнів жорсткими заборонами.

    Тип учителя «Фауст». Девіз: «Я зроблю тебе таким, яким хочу бачити».

    Учитель формує, «ліпить» учня відповідно до власних уявлень про потрібну суспільству людину. Дуже багато талановитих учителів вбачають саме в цьому сенс своєї праці.

    Тип учителя «Наполеон». Девіз: «Учні — неприємний, але необхідний засіб для моєї творчої діяльності».

    Неприязне ставлення до дітей поєднується з відвертим використанням їх у власних цілях. Такий учитель нагадує полководця, для якого «солдати — це гарматне м’ясо». Має чудові творчі здібності, може продемонструвати гарні методичні знахідки. Високо цінується керівництвом. Але діти його не люблять. Вони не можуть побачити особистість цього вчителя.

    Тип учителя «Нарцис». Девіз: «Я працюю творчо, а ви мені заважаєте».

    Неприязне ставлення до учнів, але без активного маніпулювання ними, концентрування на власних творчих завданнях. Такий учитель схожий на лектора, що самовіддано читає лекцію й уважно стежить за зовнішньою реакцією слухачів. Насправді йому абсолютно байдуже, що думають учні. Його не цікавить учень як людина. Головне — власне задоволення в роботі. Інший приклад — академічний учений, який розумом сприймає цінність та унікальність інших людей, але в педагогічній діяльності вирішує тільки свої наукові завдання, намагаючись не виявляти ніякого насильства щодо дітей.

    Тип учителя «Кіт Леопольд». Девіз: «Діти, давайте жити дружно».

    Для цього типу характерна обмежена творча активність, сором’язливість, повага та любов до дитини. Виявляється пасивне бажання не зашкодити. Такий учитель нагадує садівника, який настільки любить деревце, що не наважується навіть його полити, обкопати, обрізати гілочки. Він сподівається, що деревце виросте без будь-якої допомоги. Такий підхід може загубити деревце.

    Тип учителя «Спостерігач». Девіз: «Я вас не займаю, і ви мене не чіпайте».

    Педагогічна діяльність у цьому випадку перетворюється на пасивне невтручання з недоброзичливим відтінком. Відсутність творчості робить такого вчителя нездатним до реальної педагогічної роботи.

    Тип учителя «Штампувальник». Девіз: «Я вас люблю, але якщо буде потрібно...»

    Можливо, це найпоширеніший тип учителя. Він любить дітей, але відсутність творчого джерела штовхає його на вчинки діяти за шаблоном, стереотипом, застарілим зразком; він однаково підходить до роботи з різними класами, різними віковими категоріями дітей. Тому часто реалізує владний підхід стосовно учнів.

    Тип учителя «Самоактуалізатор». Девіз: «Ти так само неповторний, як і я, але ми зрозуміємо одне одного!»

    Як нам здається, саме такий учитель спрямований на саморозвиток. Система взаємин базується на повазі, любові до дітей, сприйнятті їх як особистостей. Такий учитель має великий творчий потенціал, формує відповідну систему педагогічної діяльності, яка спрямована на розвиток унікальності кожного учня.

    Проілюструємо вищезазначене прикладами навчальних ситуацій, що характеризують поведінку вчителів деяких з наведених типів.

    Ситуація, що є характерною для типу «Самодур»

    Урок історії.

    Учитель. Сідайте, досить дуріти! Я не хочу голосові зв’язки та нерви на вас витрачати. Усі зібралися? Дзвоника не було? То що? Раніше сядете, раніше вийдете! Працюємо: списали завдання з дошки, виконуйте...

    Учень. Я ось тут не зрозумів...

    Учитель. То репетитора найми! Мені додатково за це не платять.

    Ситуація, що є характерною для типу «Фауст»

    Учитель, класний керівник 8-А класу, отримав указівку провести роботу з ученицею Світланою, яка пропускає уроки, але має непогані здібності.

    Учитель. Вийдіть усі з класу, залишиться тільки Світлана.

    Світлана. Я вас слухаю.

    Учитель. Тебе нічого не турбує?!

    Світлана. У мене все добре.

    Учитель. Як у сім’ї, у класі? Усе гаразд?

    Світлана. Я... (Видно, що могла б розповісти дещо цікаве для класного керівника.)

    Учитель. Мене не цікавлять твої проблеми. Ти повинна бути у школі, на кожному уроці!

    Світлана. Це ваше рішення...

    Учитель. Моє рішення?! А яке твоє? (Голос неймовірно підвищився.) (Пауза. Опанувавши себе.) Я впевнений, що ти із завтрашнього дня постійно відвідуватимеш уроки. Розмову закінчено.

    Учитель першим виходить із класу.

    Ситуація, що є характерною для типу «Наполеон»

    Сільська місцевість. Урок біології.

    Учитель. Сьогодні в нас буде незвичайний урок. Ми працюватимемо на свіжому повітрі, конкретніше — на моїй дачній ділянці. Хто працюватиме продуктивно та якісно, найшвидше вибере картоплю, той отримає 12 балів, а хто не виконає цього завдання, той отримає 1 або 2 бали. Інші отримають з метою заохочення по одній картоплині!

    Ситуація, що є характерною для типу «Нарцис»

    Урок фізики.

    Учитель. На сьогоднішньому уроці ми з вами опинилися за межами Землі! Я підійшла творчо до підготовки цього матеріалу, вважаю, що він відповідає високому рівню сприйняття, і ви повинні гідно оцінити мою роботу.

    Учні слухають матеріал, деякі ставлять запитання.

    Учень. Я не зрозумів, як же з’являються «чорні діри»?

    Учитель (розгублено). «Чорні діри»? Це цікаво, але про них пізніше. А зараз не відволікайте мене... (Продовжує викладати матеріал за власним планом.)

    Ситуація, що є характерною для типу «Кіт Леопольд»

    Урок у початковій школі.

    Учитель. Діти, сьогодні ми з вами повинні опрацювати тему «Сонце та здоров’я людей». Давайте подивимось у вікно на це чудове сонечко.

    Учні. Не хочемо дивитися, давайте співати...

    Учитель. Давайте пригадаємо пісню, яку співали Черепаха та Левеня. І, разом...

    Учні. Не хочемо, давайте підемо до їдальні, ми зголодніли.

    Учитель. Давайте заспіваємо, пісня така весела, така чудова.

    Я на солнышке лежу,

    Я на солнышко гляжу...

    Учні. Ні! Ні! Підемо до їдальні...

    Учитель. Добре, пішли. Закінчимо пізніше...

    Ситуація, що є характерною для типу «Спостерігач»

    Кожен клас має підготувати до 1 квітня програму КВК. Класний керівник приходить із повідомленням до своїх учнів.

    Учитель. Я не буду готувати КВК! Не знаю, як це робити.

    Учні. Ми самі підготуємо команду. Ви нам тільки допоможіть підібрати матеріал, будь ласка!

    Учитель. Допомогти вам не можу, тому що болить голова. Головне для мене не хвилюватися! У мене тиск... Робіть усе самі. Мене не чіпайте! Я тільки прийду подивитися на ваш виступ. (Собі під ніс.) Бач, КВК захотілося! І навіщо потрібні ці КВК — понавигадують усіляких дурниць, щоб заважати спокійній роботі...

    Ситуація, що є характерною для типу «Штампувальник»

    Урок математики в початковій школі. Учень біля дошки розв’язує задачу цікавим, неординарним способом.

    Учитель. Сергію, ти повинен розв’язувати так, як ми вчили.

    Сергій. Але ж це розв’язання правильне!

    Учитель. А ми з вами розв’язували інакше, у підручнику також запропоновано інший спосіб розв’язання. Користуватися треба саме ним!

    — Діти, не пишіть у зошиті розв’язання Сергія, запишіть так, як запропоновано у підручнику.

    Сергій розгублений і ображений, але не сперечається, утім, вогник в очах згас.

    Рівні професійного самопізнання

    Вияви поведінки кожного типу вчителя пов’язані з особливостями професійної самосвідомості, а точніше — із рівнем його розвитку.

    Низькі рівні корелюють із порушенням емоційно-вольової сфери, гнучкості поведінки, саморегуляції. Тобто, цілком обґрунтовано можна стверджувати, що недостатній розвиток самосвідомості пов’язаний із порушенням психологічного здоров’я вчителя, що по-своєму впливає на весь процес педагогічної праці.

    Розвиток професійної самосвідомості вчителя відбувається на таких рівнях: регулятивно-прагматичному, егоцентричному, стереотипно-залежному і суб’єктивно-універсальному.

    Регулятивно-прагматичний рівень. Характеризується тільки прагматичними, ситуаційними аспектами самосвідомості. Йому, за пропонованою типологією вчителів, відповідає тип «Самодур».

    Цей педагог, рівень самосвідомості якого навряд чи пов’язаний з певною ситуацією, виконує лише допоміжну роль. На цьому рівні професійна самосвідомість учителя перебуває ще в зародковому стані через відсутність замотивованості педагога до процесу самопізнання.

    По суті, тут ми стикаємося тільки з регулятивною функцією професійної самосвідомості вчителя, з його поведінковою підструктурою, що дає можливість людині лише мінімально адаптуватися до ситуації й регулювати свою поведінку, спираючись при цьому на прагматичний зміст. Тому для вирішення термінових завдань такому вчителеві найдоступнішою уявляється система примусу щодо учнів.

    Егоцентричний рівень. У ньому основним моментом є особисті зацікавленість, зручність, престиж тощо. Цьому рівневі відповідають типи «Фауст», «Наполеон», «Нарцис». Спільною рисою для цих типів учителів є самостійність, але творче начало викривлене, оскільки спрямоване лише «собі на благо».

    Учні розглядаються ними або як чинники, що сприяють самоактуалізації («хороші», зручні для мене» — для типу «Фауст» — «прийняття — система примусу»), або ті, що перешкоджають їй («нехороші» — для типу «Наполеон» — «несприйняття — система примусу»), або як індиферентні («не заважайте мені» — для типу «Нарцис» — «неприйняття»).

    Зрозуміло, що подібний підхід до завдання саморегуляції веде у глухий кут. Такий педагог не може вирватися за межі егоцентричного рівня особистісно-змістової сфери і низького рівня самосвідомості. Задоволення собою і своєю діяльністю сягає максимального значення і перетворюється на свою протилежність — маховик, який руйнує систему саморегуляції, що призводить до ще більших деформацій самосвідомості.

    Досить часто вчителі, що перебувають на цьому рівні, «п’яніють» від влади, яку набувають з підтриманням статусу й можливістю маніпулювати учнями.

    Егоцентризм учителя надзвичайно небезпечний і для нього і, головне, для дітей. Надзвичайні обставини можуть сприяти глибшому усвідомленню педагогом себе і своїх учинків, а значить, допомогти йому стати на шлях розвитку самосвідомості й перейти на вищий рівень.

    Стереотипно-залежний рівень. Особливістю є те, що життєдіяльність людини з цим рівнем розвитку самосвідомості визначається її близьким оточенням, групою, з якою вона або себе уподібнює, або ставить вище за себе. Якщо на попередньому рівні інша людина виступає як річ, як засіб досягнення егоцентричних цілей, то на цьому рівні інші люди поділяються на «своїх», які володіють самоцінністю, і «чужих», її позбавлених. Наслідком уподібнення себе з групою для людини стає втрата творчого начала і неминуче виникнення залежності від ціннісних орієнтацій групи. У педагога, який перебуває на цьому рівні професійної самосвідомості, є як мінімум два варіанти вибору: група колег-учителів і клас дітей, із яким він безпосередньо працює. Цьому рівневі відповідають типи «Штампувальник», «Спостерігач», «Кіт Леопольд».

    До типів «Штампувальник» і «Спостерігач» належать педагоги, які віддають перевагу професійним корпоративним інтересам. Зміст педагогічної праці тут цілком визначається установчими тенденціями і ціннісними орієнтаціями, яких дотримується професійне оточення педагога.

    Тип «Спостерігач» є марною спробою «гуманної» педагогічної діяльності, яка супроводжується почуттям недоброзичливості стосовно дітей і є відображенням «модних ідей» професійної групи.

    Тип «Кіт Леопольд» характеризується ототожненням педагога з класом учнів. Ця ситуація могла б бути більш продуктивною, ніж дві попередні, але вона, на жаль, також не запалена творчим началом педагога.

    Отже, на цьому рівні йдеться лише про більш глибоку самосвідомість педагога. Але оскільки без творчості неможливий процес самоактуалізації і самопізнання, а концентрація на групі, поділ людей на «своїх» і «чужих» гальмують процеси глибокої рефлексії і не сприяють пошуку конструктивних способів подолання труднощів, то природно, що цей рівень самопізнання не можна вважати високим і цілком придатним для вчителя. Тим більше, що педагог, який перебуває на цьому рівні розвитку самосвідомості, формує в дітей стереотипно-залежний тип ставлення до себе й інших людей. Іншими словами, учитель прямо проповідує можливість і навіть необхідність іноді нехтувати нормами моралі в інтересах групи.

    Це один із крайніх випадків вияву особливостей цього рівня розвитку самосвідомості, але в цілому він є показовим для розуміння значення змісту стереотипно-залежного рівня.

    Суб’єктивно-універсальний рівень. Вищим рівнем професійної самосвідомості є саме цей рівень. Його головні характеристики пов’язані з внутрішнім поривом людини на створення таких результатів (продуктів праці, діяльності, спілкування, пізнання), які принесуть рівне благо іншим, навіть незнайомим, «чужим» людям, суспільству в цілому.

    Цей рівень містить загальнолюдську, моральну сходинку і дійсно стає основою для досягнення вищої сходинки самосвідомості, яка є вільною від егоцентризму і групових корпоративних інтересів, а внаслідок цього — сповнена прагненням до творчості, самовираження, самоактуалізації.

    Цей рівень є прологом до духовного розуміння себе та інших людей. Для педагога він характеризується гармонійним розвитком професійної самосвідомості. Завдяки глибокій усвідомленості загальнолюдського значення своєї діяльності він будує систему стосунків з учнями, яка заснована на прийнятті їх як самоцінності (і подібне ставлення складається в учителя до себе), виявляє себе як творча особистість, спрямовує педагогічну діяльність на розвиток унікальної сутності кожної дитини (та у своїй праці розвиває себе як особистість і професіонала).

    Шлях цей нескінченний. Сподіваємося, що всі наші педагоги досягатимуть саме цього рівня професійного самопізнання, самосвідомості.


    За книгою О. С. Нурєєва, О. В. Скворчевська «Імідж класного керівника»

    Категорія: Інформатики | Додав: witya
    Переглядів: 289 | Завантажень: 128 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar
    Вхід на сайт
    Пошук
    Погода
    Календар
    Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • by Sobchuk © 2024 Instagram: @sobchuk_photo
    uCoz